logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KRZYSZTOF TREBUNIA-TUTKA
MUZYKA SKALNEGO PODHALA

Wydawca: PWM

  Krzysztof Trebunia-Tutka - "Muzyka Skalnego Podhala. Podręcznik do nauki muzyki góralskiej. Tom 1-3". Publikacja obejmuje trzy części i poświęcona jest nauce gry muzyki góralskiej na instrumentach charakterystycznych dla składu tradycyjnej kapeli góralskiej (prym, sekund I, sekund II, basy). Do książki dołączone są nagrania, bezpłatnie dostępne dla wszystkich użytkowników podręcznika do pobrania z Internetu.

Krzysztof Trebunia-Tutka, to pedagog, architekt i jeden z najsłynniejszych polskich muzyków ludowych. Eksperymentuje z formami i nawiązuje współpracę z muzykami z różnych nurtów. W swojej książce chciał udokumentować zapisy góralskiej muzyki i jej bogate zbiory, funkcjonujące na Podhalu do tej pory, ale i te, które są już prawie zapomniane. Zebranie rozproszonej wiedzy, nut, przyśpiewek i wiedzy dawnych mistrzów, lecz i mniej znanych muzykantów, było jednym z celów wydania tej książki. Trebunia-Tutka chciał z jednej strony udokumentować stan muzyki góralskiej na przełomie wieków i w nowym, XXI wieku, ale i pokazać oryginalne nuty i muzykę, które będą mogły trafić do uczniów nie tylko poprzez relację mistrz-uczeń, o którą obecnie coraz ciężej, ale i do każdego, kto chce nauczyć się muzyki góralskiej.

Podręcznik stanowi kompendium wiedzy na temat nauki gry na instrumentach góralskich, jest przeznaczone dla uczniów na każdym poziomie zaawansowania. Można z niego zarówno nauczyć się grać od podstaw muzyki góralskiej, jak i rozwinąć swoje umiejętności gry, a także poszerzyć wiedzę teoretyczną. Dodatkową pomoc w nauce stanowią również dedykowane tej publikacji nagrania, do bezpłatnego pobrania dla wszystkich użytkowników podręcznika.

  1. Ozwodna. Pytacko
  2. Wiyrchowa. Jaśka Pawłowego
  3. Sabałowa. Kiedy se rusymy
  4. Krzesana. Po osiem i po dwa ze starej
  5. Krzesana. Po dwa. Sama lygom
  6. Drobne. Ratułowiańska i Jurgowska
  7. Drobna. Skrzypniańsko i Waki
  8. Wiązanka Do Zbójnickiego
  9. Weselne. Do cepowin I–VI. Polka siwe gąski
  10. Śpiew. Balladowa. Jedna Godzina
skład:
Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków
Kapela Góralska Śleboda