logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2013
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2017  
  2016
2015  
  2014
2013  
  2012
2011  
  2010
2009  
  2008
2007  
  2006
2005  
  2004
2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2012  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

SAMECH
QUACHATTA

Wydawca: Tzadik

     Większość utworów zawartych na płycie "Quachatta" to kompozycje autorskie, których brzmienie łączy znane, tradycyjne rozwiązania z pomysłami nowatorskimi i wyraźnie współczesnymi. Jest to muzyka z różnych zakątków świata, która podobnie jak tradycyjna muzyka klezmerska niesie ze sobą ogromny ładunek ekspresji i mistycyzmu. Twórczość zespołu bazuje głównie na tradycjach muzyki klezmerskiej i orientalnej. Całość oparta jest na instrumentach smyczkowych (altówka, wiolonczela), kontrabasie oraz perkusji. Dominuje żywiołowy, optymistyczny nastrój, choć są także utwory refleksyjne. Odnajdujemy też dwie aranżacje tradycyjnych melodii klezmerskich - "Di terkishe Khasene" oraz "Ajde Jano".
   Samech jest drugą po The Cracow Klezmer Band (obecnie Bester Quartet), polską formacją w barwach wytwórni Johna Zorna, wydającą swoją płytę w ramach serii "Radical Jewish Culture".
   Zorn określa Samech, jako kolejną znakomitą polską grupę, wykonująca muzykę klezmerską. W twórczość formacji docenia zamaszyste, szeroko zakrojone linie melodyczne oraz silnie zaznaczony rytm. Co więcej, stwierdza, iż Samech łączy w swej muzyce różnorodne tradycje world music, otrzymując bardzo świeży, ekscytujący efekt. "Czarująca, dająca się słuchać bez końca, nowa muzyka kameralna na miarę XXI wieku" - czytamy w informacji od wydawcy.

  1. Kwisz Mahir
  2. Dream of Rabbi Lavy
  3. Pigwan
  4. Ajde Jano
  5. AGATAngo
  6. Di TerkisheKhasene
  7. Sun Salute
  8. Laj laj laj laj laj
  9. Zwiertnuk
  10. Quachatta
skład:
Anna Ostachowska/Osta - viola
Magdalenna Pluta - cello
Marek Lewandowski/Marqs - double bass
Robert Sztorc - percussion