logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2016
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2016  
  2015
2014  
  2013
2012  
  2011
2010  
  2009
2008  
  2007
2006  
  2005
2004  
  2003
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2015  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

WITOLD JANIAK TRIO
ZAGRAJCIE SWOJĄ MUZYKĘ

Wydawca: Jazz Sound

  "Zagrajcie swoją muzykę" to dziewięć tradycyjnych, ludowych melodii w nowatorskim, autorskim opracowaniu Witolda Janiaka. Jego styl, rozpoznawalny i ceniony przez publiczność, łączy w sobie jazzowe środki ekspresji z przystępnością przekazu.

Najnowsza płyta Witolda Janiaka to materiał bazujący na elementach typowych dla muzyki polskiej: śpiewności, liryzmie, ale też i żywiołowości, taneczności, czasem wręcz transowości. To osadzenie w jazzowej konwencji fraz, motywów, które przez wieki improwizowane były w naszej nadwiślanej formie przez jarmarcznych grajków, weselne i dożynkowe kapele, wszelkich prymistów czy zapiewajłów, jak Polska długa i szeroka.

"Zagrajcie swoją muzykę" nie ma w sobie nic z jazzowej cepelii. Tutaj ludowe frazy to pretekst do pięknych i dalekich wycieczek. Janiak wraz z młodymi, utalentowanymi muzykami - Rafałem Różalskim (kontrabas) i Kamilem Miszewskim (perkusja), tworzy subiektywną i niezwykle energetyczną, a chwilami nostalgiczną opowieść o naszej kulturze, tradycji i tożsamości. Muzycy uchwycili w każdym z tematów jego taneczność, rytmiczną transowość wynikającą z niemal minimalistycznej sekwencyjności, ale podszyli to iście ludycznym ogniem, czyli tym wszystkim, co tak typowe dla naszego folkloru. A wszystko to nad wspólnym mianownikiem, którym jest jazz.

  1. Owijas (sieradzkie)
  2. Kowal (łęczyckie)
  3. Oberek (sieradzkie)
  4. Kujon (łęczyckie)
  5. A dzień dobry (radomskie)
  6. Krzysztofie, Krzysztofie (łęczyckie)
  7. Kujawiak (łęczyckie)
  8. Żebyś nie chodziła (sieradzkie)
  9. Pojadę ja do roboty (radomskie)
skład:
Witold Janiak - fortepian
Rafał Różalski - kontrabas
Kamil Miszewski - perkusja