logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2019
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
regulamin
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2017  
  2016
2015  
  2014
2013  
  2012
2011  
  2010
2009  
  2008
2007  
  2006
2005  
  2004
2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2018  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

LALA GĄSKI NA GAŁĄZKI
MUZYCZNE TRADYCJE DZIECIĘCE NA BISKUPIŹNIE

Wydawca: Gminne Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi

  LALA GĄSKI NA GAŁĄZKI - MUZYCZNE TRADYCJE DZIECIĘCE NA BISKUPIŹNIE

Biskupizna to mikroregion etnograficzny w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Składa się z kilkunastu miejscowości wokół Krobi. Ziemie te, od XIII wieku aż do rozbiorów, stanowiły własność biskupów poznańskich, co dało początek nazwie oraz poczuciu odrębności wśród mieszkańców. Na Biskupiźnie do dziś zachowała się unikalna kultura ludowa, przejawiająca się w barwnych strojach ludowych, muzyce, żywiołowych tańcach, przyśpiewkach oraz zwyczajach. Tradycje te nadal są pieczołowicie pielęgnowane, jednak z biegiem lat i przeobrażeniami otaczającej nas rzeczywistości, zmienia się sposób ich przekazywania kolejnym pokoleniom - oprócz naturalnych sytuacji sprzyjających transmisji tradycji, dzieje się to w grupach i zespołach działających przy placówkach oświatowych. Są to przede wszystkim: Dziecięcy Zespół Biskupiański z Przedszkola Samorządowego "Pod Świerkami" w Krobi, Dziecięcy Zespół Biskupiański przy Szkole Podstawowej im. prof. J. Zwierzyckiego w Krobi oraz Zespół "Młodzi Biskupianie" przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Biskupiańskiej w Starej Krobi. W grupach tych instytucjonalnie wspiera się edukację oraz kultywowanie miejscowych tradycji i to właśnie młodzi Biskupianie z tych zespołów stali się głównymi bohaterami niniejszego wydawnictwa.

Podczas pracy nad płytą przyświecała nam idea połączenia wszystkich sił wspierających pielęgnowanie kultury lokalnej: zarówno instytucjonalnych, oddolnych, jak i zewnętrznych . Nie obyło się więc bez pomocy placówek oświatowych, ale przede wszystkim Biskupian, mistrzów tradycji i lokalnych depozytariuszy tradycji kulturowych Biskupizny, wpisanych w 2016 roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Podczas prac nad realizacją płyty odbywały się również moderowane warsztaty śpiewu tradycyjnego przy czynnym współudziale pani Anny Chudej, na których, bezpośrednio ze źródła, młodzi Biskupianie przyswajali sobie repertuar i technikę wokalną.

  1. uońce, słuońce (piosenka) Mikołaj Andrzejczak
  2. Pasanie gusek (wspomnienie) Anna Chuda
  3. Jak sobie pośpiywóm (piosenka) Anna Chuda
  4. Gyś, gyś, gyś siodłato (piosenka) Natalia Obroślak
  5. Gysi źróm (piosenka) Paulina Andrzejewska
  6. Faska na stowie (wspomnienie) Rozalia Biernat
  7. Gyś wuodóm (piosenka) Emilia Nowak
  8. Nad stawym pasłam guseczki (piosenka) Anna Chuda
  9. O guskach i byku (wspomnienie) Maria Bujak
  10. Ele mele dudki (wyliczanka) Bartosz Kurpisz
  11. Tańcowoł Kuba w siyni (piosenka) Michalina Kordus
  12. Entliczek pyntliczek (wyliczanka) Bartosz Czwojda
  13. Mój uojciec wielki (piosenka) Tobiasz Olejniczak
  14. Mój uojciec wielki (melodia instrumentalna) Kazimierz Nowak
  15. Miołym ci jo stuodołeczke (piosenka) Maksymilian Kasprzak
  16. W póniedziałek (rymowanka) Tomasz Pazoła
  17. Miała matka syna (piosenka) Paulina Andrzejewska
  18. Na stodole świta (piosenka i melodia instrumentalna) Stanisław Biernat, Kazimierz Nowak*
  19. Puowiedziały kuowolewe dzieci (piosenka) Tymoteusz Duda
  20. W piłke sie kuło, a łobuzy to kółko i kijoszek (wspomnienie) Teresa Biernat, Rozalia Biernat, Kazimierz Nowak
  21. Jedyn, dwa, kupiuuł psa (wyliczanka) Vanessa Szczepaniak
  22. Muoja babulinka (piosenka) Michalina Kordus
  23. Póć kuoza duo dóm (piosenka) Anna Bartkowiak
  24. A tyn Maciek kuozy gnoł (piosenka) Zofia Selwod
  25. Gysi, kruowy i chłopoki na kuoniach (wspomnienie) Stanisław Biernat
  26. Wybiyroł sie sokół (piosenka)Weronika Glinkowska, Maja Włodarczyk
  27. Ecie pecie (wyliczanka) Zuzanna Kukla
  28. Puod Warszawóm (piosenka) Zofia Niewmierzycka
  29. Siedzi ptoszek na ulicy (zabawa) Przedszkolaki z Krobi**
  30. Ele ele rabe (wyliczanka) Wiktoria Ratajczak
  31. Gulik w lesie (piosenka) Antonina Olejnik
  32. Tam pod buorym (piosenka) Wiktoria Konieczna
  33. Za stodołóm, za patykiym (rymowanka) Karolina Bogusz
  34. Wuoda ze ściany i nasadzanie kuurek (wspomnienie) Teresa Biernat
  35. Kuurce gruosz (piosenka) Wiktoria Jańczak
  36. Uciekła mi kuura w las (piosenka) Antonina Olejnik
  37. Siwy ku(melodia instrumentalna) Mikołaj Andrzejczak***
  38. Piszczołki z wiyrzby (wspomnienie) Teresa Biernat, Rozalia Biernat, Kazimierz Nowak
  39. U mojego fartuszka (piosenka) Teresa Biernat
  40. Ty groczyku żebyś móg (piosenka) Dorota Sierpowska
  41. Grecie dudki a wesoło (piosenka) Weronika Bąk
  42. W uogródeczku kwiaty kwitnóm (piosenka) Julia Kowalik
  43. Niejedna dróżeczka duo ziela (piosenka) Julia Duda
  44. Uciekała przepióreczka w proso (piosenka) Michalina Kordus
  45. Bawili sie byle czym (wspomnienie) Monika Śląska
  46. Lampeczka zgasła (rymowanka) Antoni Hałas
  47. Ucieszóno, że takie cosiś widziała (wspomnienie) Maria Bujak
  48. Przepuszczamy mosty (zabawa) Maja Maślankowska, Angelika Pazoła, Anna Sarbinowska
  49. Ślepo bobka (wspomnienie) Anna Chuda
  50. Kasia, Marysia rum tum tum (wyliczanka)Nikola Bartkowiak, Zofia Dolińska
  51. Jaś w ogródku grabił (piosenka) Monika Nowak, Kornelia Śląska
  52. Siedzi anioł w niebie (zabawa) Antoni Hałas, Rozalia Jankowska
  53. Z byrdkóm na chrust (wspomnienie) Anna Chuda
  54. uOj biada, biada Jadwidze (piosenka) Anita Nowak
  55. Siedziała myszka w stuoduole (zabawa) Przedszkolaki z Krobi**
skład:
Spis wykonawców w porządku alfabetycznym:

Andrzejczak Mikołaj (ur. 2010, 8 lat)
Andrzejewska Paulina (ur. 2004, 14 lat)
Bartkowiak Anna (ur. 2008, 10 lat)
Bartkowiak Nikola (ur. 2009, 9 lat)
Bąk Weronika (ur. 2006, 12 lat)
Biernat Rozalia (ur. 1955, 63
Biernat Stanisław (ur. 1936, 82
Biernat Teresa (ur. 1958, 60 lat)
Bogusz Karolina (ur. 2007, 11 lat)
Bujak Maria (ur. 1939, 79 lat)
Chuda Anna (ur. 1946, 72
Chuda Patrycja (ur. 2012, 6 lat)
Czwojda Bartosz (ur. 2008, 10 lat)
Dolińska Zofia (ur. 2008, 10 lat)
Duda Julia (ur. 2004, 14 lat)
Duda Tymoteusz (ur. 2007, 11 lat)
Glinkowska Gabriela (ur. 2012, 6 lat)
Glinkowska Weronika (ur. 2009, 9 lat)
Hałas Antoni (ur. 2008, 10 lat)
Jankowska Rozalia (ur. 2011, 7 lat)
Jańczak Wiktoria (ur. 2008, 10 lat)
Kasprzak Maksymilian (ur. 2008, 10 lat)
Konieczna Wiktoria (ur. 2008, 10 lat)
Kordus Michalina (ur. 2005, 13 lat)
Kowalik Julia (ur. 2006, 12 lat)
Kukla Zuzanna (ur. 2007, 11 lat)
Kurpisz Bartosz (ur. 2008, 10 lat)
Maślankowska Maja (ur. 2010, 8 lat)
Niewmierzycka Zofia (ur. 2008, 10 lat)
Nowak Anita (ur. 2007, 11 lat)
Nowak Emilia (ur. 2008, 10 lat)
Nowak Kazimierz (ur. 1942, 76 lat)
Nowak Monika (ur. 2010, 8 lat)
Obroślak Natalia (ur. 2008, 10 lat)
Olejniczak Tobiasz (ur. 2009, 9 lat)
Olejnik Antonina (ur. 2006, 12 lat)
Pazoła Angelika (ur. 2010, 8 lat)
Pazoła Tomasz (ur. 2008, 10 lat)
Przybylska Maria (ur. 2011, 7 lat)
Puślednik Kaja (ur. 2012, 6 lat)
Ratajczak Wiktoria (ur. 2008, 10 lat)
Rozmiarek Lena (ur. 2011, 7 lat)
Sarbinowska Anna (ur. 2010, 8 lat)
Sarbinowska Zofia (ur. 2012, 6 lat)
Selwod Zofia (ur. 2006, 12 lat)
Sędziak Aleksandra (ur. 2012, 6 lat)
Sierpowska Dorota (ur. 2008, 10 lat)
Szczepaniak Vanessa (ur. 2009, 9 lat)
Śląska Kornelia (ur. 2010, 8 lat)
Śląska Monika (ur.1933, 85 lat)
Włodarczyk Maja (ur. 2009, 9 lat)