logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2019
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
regulamin
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2017  
  2016
2015  
  2014
2013  
  2012
2011  
  2010
2009  
  2008
2007  
  2006
2005  
  2004
2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2018  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

LUDOWE PIEŚNI RELIGIJNE Z PODLASIA CZ.II
Wydawca: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia

  Niniejsza płyta jest efektem poszukiwań i badań nad ludowym repertuarem religijnym - katolickim oraz prawosławnym - na Podlasiu. To również kontynuacja pracy przedstawionej na płycie „Ludowe pieśni religijne z Podlasia cz. I”. Wszystkie pieśni i oracje zostały zarejestrowane w domach wykonawców i wiejskich świetlicach. W miarę możliwości prezentowane są wykonania wielogłosowe, w celu ukazania wariantów i zachowania pełni brzmienia pieśni. Niektóre z nich, mimo iż śpiewane z drukowanych śpiewników, kantyczek, bohohłasników zachowują specyfikę lokalnych gwar, zarówno w wariantywności tekstu, jak i wymowie. 

  1. Niech będzie Bóg nasz pochwalony (do św. Mikołaja)
  2. Bóg się z Panny narodził (oracja)
  3. W Betlejem mieście (pastorałka)
  4. Za kolędę dziękujemy (powinszowanie)
  5. Oj, dobry wieczór (kolęda)
  6. Nynie Chrystos rodiłsa (oracja)
  7. Nowaja rada świetu sie zjawiła (kolęda)
  8. Szedszy Tryje Cary (kolęda)
  9. Czerwona roża (kolęda życząca)
  10. Dobry weczór, czudry weczór (kolęda)
  11. Wonmi niebo (na Święto Jordanu)
  12. Krzyżu Chrystusa (wielkopostna)
  13. Witaj, Matko Uwielbiona (wielkopostna)
  14. O Magdaleno Święta (wielkopostna)
  15. Ludu, mój ludu (wielkopostna)
  16. Ojcze Boże Wszechmogący (wielkopostna)
  17. Caru Chrystie (wielkopostna)
  18. Skorbnaja Mati (wielkopostna)
  19. W Piatnicu Światuju (wielkopostna)
  20. Zmarły człowiecze (pogrzebowa)
  21. Z głębokości wołałem ku Tobie, Panie (psalm)
  22. Zmiłuj się, Boże (psalm)
  23. Aniele Stróżu (pogrzebowa)
  24. Wyletieła dusza z tieła (pogrzebowa)
  25. Ach, uszli moje lieta (pogrzebowa)
  26. Skoro, skoro dień prekrasnyj (pogrzebowa)
  27. So duchi prawiednych (troparion żałobny)
skład:
Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej, (Kalinówka Kościelna, gm. Knyszyn, pow. moniecki) - 1-4, 22
Jan Szklarzewski (ur. 1957)
Wojciech Gurłacz (ur. 1963)
Andrzej Skutnik (1966)
Krzysztof Szaciło (ur. 1973)

Rodzinny Zespół Śpiewaczy z Rakowicz (Rakowicze, gm. Lipsk, pow. augustowski) w składzie: - 5
Zofia Rajkowska (ur. 1936)
Honorata Rajkowska (ur. 1947)
Stanisław Rajkowski (ur. 1948)
Helena Lewkowicz (ur. 1949)
Renata Bogan (ur. 1977)

Olga Góralewska [1931-2017], (Deniski, gm. Bielsk Podlaski, pow. bielski) - 6, 7

Zespół Śpiewaczy z Dobrowody (Dobrowoda, gm. Kleszczele, pow. hajnowski) - 8, 18, 24
Nina Jawdosiuk (ur. 1942)
Walentyna Klimkowicz (ur. 1943)
Barbara Jakimiuk (ur. 1945)

Walentyna Marcinowicz (ur. 1944), Krasna Wieś (gm. Boćki, pow. bielski) - 9, 19

Wiera Niczyporuk (ur. 1940), Malinniki, gm. Orla, pow. bielski – 10, 17, 25
Walentyna Troc (ur. 1953), Malinniki, gm. Orla, pow. bielski – 10, 17, 25

Zespół "Podlaszanki", Gorodzisko, gm. Narew, pow. hajnowski – 11, 26, 27:
Anna Tesluk (ur. 1939)
Nadzieja Osipiuk (ur. 1943)
Anna Pawluczuk (ur. 1940)

Helena Dyszkiewicz (ur. 1935), Zabiele (gm. Jaświły, pow. moniecki) - 12, 16

Jan Szklarzewski (ur. 1957), Guzy (gm. Knyszyn, pow. moniecki) - 13

Czesława Karwowska (ur. 1941), Pluty (gm. Jedwabne, pow. łomżyński) - 14, 20

Halina Klimaszewska (ur. 1945), Żuki (gm. Tykocin, pow. białostocki) - 15

Kazimierz Kakareko (ur. 1948), Dudki (gm. Knyszyn, pow. moniecki) - 21

Józef Niemotko (ur. 1952), Kalinówka Królewska (gm. Jasionówka, pow. moniecki) - 23