logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2019
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
regulamin
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2017  
  2016
2015  
  2014
2013  
  2012
2011  
  2010
2009  
  2008
2007  
  2006
2005  
  2004
2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2018  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

MORIBAYA
KELEN

Wydawca: ZPR Media

  Muzyka i taniec inspirowany tradycjami Afryki Zachodniej.

Kelen oznacza pierwsza. Pierwsza płyta, będąca zapisem pierwszego okresu istnienia zespołu, pierwszych poszukiwań muzycznych, obejmujących lata 2015-2017. Na płycie słychać inspiracje przywiezione z naszej podróży do Mali oraz inspiracje senegalskie, o które wzbogacił nas Amadou. Na Kelen wybrzmiewają rytmy z całego regionu Afryki Zachodniej, które nas zachwycały i które zaaranżowaliśmy w zupełnie autorski sposób.


Grupę Moribaya tworzą artyści, pasjonaci i podróżnicy z Polski, Senegalu, Burkina Faso i Australii. Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki. Wspólna pasja stała się fundamentem wspaniałej przyjaźni, będącej źródłem radości ze wspólnego muzykowania oraz pozytywnej atmosfery na koncertach. Żywiołowa, transowa muzyka bębnów oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego widowiska pełną wrażeń podróż do źródeł rytmu. 
Repertuar zespołu Moribaya stanowią rytmy i melodie inspirowane muzycznym folklorem kultury Manden, obejmującej tereny Gwinei, Mali, Burkina Faso, Wybrzeża Kości Słoniowej i Senegalu. Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak bębny djembe i dundun, flet fula, balafon, tama, ngoni, kora, krin, carignian i djabara. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki by chłonąc tamtejszy folklor muzyczny, co pozwoliło im głęboko wniknąć i zrozumieć kulturę i tradycję Afryki Zachodniej.

  1. Koreduga
  2. Tansole
  3. Bani
  4. Wanai-Zaouli I-Zaouli II
  5. Yoki
  6. Kassa
skład:
Amadou "Fola" Balde - djembe, balafon
Paul Grocott - djembe, balafon, dundun
Anika Kamińska - djembe, taniec
Radosław Herman - flet fula, sangban, kenkeni
Zbyszek Iwański - dundun, kora