logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2019
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
regulamin
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2017  
  2016
2015  
  2014
2013  
  2012
2011  
  2010
2009  
  2008
2007  
  2006
2005  
  2004
2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2018  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

MUZYKA KURPIÓW PUSZCZY BIAŁEJ
Wydawca: Stowarzyszenie "Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna"

  Pierwsze wydawnictwo poświęcone w całości folklorowi muzycznemu Białej Puszczy Kurpiowskiej. Utwory znajdujące się na płycie pochodzą z publikacji autorstwa Bonifacego Kozłowskiego – wieloletniego kierownika artystycznego i choreografa regionalnych zespołów działających na terenie Puszczy Białej. Zebrane i spisane przez niego pieśni i tańce kurpiowskie znaleźć można w jego książce „Folklor muzyczny i taneczny Puszczy Białej”, wydanej w 2004 r. przez Mazowiecki Instytut Kultury (ówczesny MCKiS).

Umieszczone na płycie utwory są prezentacją najważniejszych i najbardziej charakterystycznych dla regionu melodii, pieśni weselnych, zalotnych i miłosnych wykonywanych przez mieszkańców tej ziemi. Opracowanie muzyczne 28 utworów wykonał Witold Krukowski – muzyk, wybitny akordeonista, kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie” w Ostrołęce oraz znawca kultury kurpiowskiej.

Do realizacji projektu zaproszeni zostali muzycy z Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie” z Ostrołęki. Na płycie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali miłośnicy śpiewu i kultury kurpiowskiej. Nad całością artystyczną przedsięwzięcia czuwał Janusz Pawlak – tancerz, choreograf, instruktor tańca ludowego, założyciel i kierownik zespołów pieśni i tańca, miłośnik regionu, a przede wszystkim pomysłodawca niniejszego wydawnictwa oraz autor wyboru utworów zamieszczonych na płycie.

skład:
Kapela Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie” z Ostrołęki:
Aleksandra Kończyk - skrzypce
Witold Krukowski - akordeon 
Adam Pachla - kontrabas
Nikodem Wojtkiewicz - bębenek
oraz
Julia Bielińska - śpiew
Magdalena Izbicka - śpiew
Krystyna Kuczyńska - śpiew
Łukasz Szymański - śpiew
Piotr Waleśkiewicz - śpiew