logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2019
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
regulamin
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2017  
  2016
2015  
  2014
2013  
  2012
2011  
  2010
2009  
  2008
2007  
  2006
2005  
  2004
2003  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2018  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

URNA & KROKE
SER

Wydawca: Urna Chahar-Tugchi / Uct

  Wspólna płyta Urny Chahar-Tugchi i zespołu Kroke "Ser" (Przebudzenie), to podróż poprzez wielokulturowe tradycje i nowe, inspirujące oblicze world music.

Śpiew dziewczyny z rodu stepowych koczowników z pastwisk Ordos w chińskiej Mongolii Wewnętrznej. Tugchi urodziła się w mongolskiej rodzinie hodowców. Dorastała wśród owiec i koni, od dzieciństwa słuchając setek przekazywanych od pokoleń pieśni. Babcia i rodzice zadbali, by nauczyła się je śpiewać w tradycyjnej manierze swego ludu.
Obdarzona niezwykłą ekspresją i 4-oktawowym głosem Urna komunikuje się ze swoimi słuchaczami poprzez muzykę z ciągłym pragnieniem do tworzenia muzyki poza konwencjami. Przekracza wszelkie bariery językowe i kulturowe dzięki swoim dynamicznym i wznoszącym się improwizacjom. Jej utwory przywołują nomadyczne życie na mongolskich stepach. Uważana za jedną z najwybitniejszych wokalistek Azji, występowała z wieloma znanymi na całym świecie artystami. Na albumie „Ser” Urna i Kroke prezentują swoje wspólne aranżacje.

Kroke to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od ponad 25-ciu lat. Początkowo był kojarzony z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. Zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami, styl, który został doceniony nie tylko publiczność, ale także innych artystów na całym świecie.

Ścieżki artystyczne URNY i KROKE splatają się ze sobą od dawna. Słynna mongolska wokalistka w ciągu ostatnich 15 lat wielokrotnie zapraszała akordeonistę KROKE - Jerzego Bawoła, do udziału we wspólnych koncertach w Azji i Europie, w ramach wielonarodowego projektu URNA & Friends. Grupa wystąpiła też w Warszawie, podczas Festiwalu Polskiego Radia NOWA TRADYCJA. Artyści spotykali się także na europejskich festiwalach, grając oddzielnie swoje koncerty na tych samych scenach. Powoli dojrzewała idea aby połączyć ich - jakże różne - muzyczne światy. W 2011 r. Urna zaprosiła do współpracy pozostałych muzyków Kroke.

 1. Zandan Hureng
 2. Nonjiyaa
 3. Ser / Laturna
 4. Baigal Dalai
 5. Undur Uul
 6. Jigder Nana
 7. Shirdegiin Chaidam
 8. Jergelgeen / Kukurn
 9. Altan Altan Jigjuuhai
 10. Erdenis
 11. Duun / Bawurna
 12. Beleg
skład:
Urna Chahar-Tugchi - śpiew

Kroke:
Tomasz Kukurba - skrzypce, śpiew, flet, instrumenty perkusyjne
Jerzy Bawoł - akordeon
Tomasz Lato - kontrabas