|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2005 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły CYMBALIŚCI PODKARPACIA Wydawca: WDK w Rzeszowie
Spotkania Cymbalistów w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (1981-2005)
Tradycyjnym i unikalnym instrumentem ludowym, który przetrwał na terenach południowo-wschodniej Polski i występuje powszechnie w ludowej praktyce instrumentalnej tego regionu, są cymbały. Znaczenie tego instrumentu dla kapel rzeszowskich uwidocznili wydawcy pierwszych płyt z folklorem rzeszowskim. Zdjęcie cymbalisty Józefa Sowy zdobi okładkę płyty "Rodzinna Kapela Sowów", znakomitego albumu dokumentującego spontaniczne muzykowanie tej słynnej rodziny z Piątkowej.
Rozproszeni w terenie muzycy, często również twórcy cymbałów, nie zawsze mieli warunki do wspólnego, naturalnego muzykowania w kapelach ludowych. Dostrzegając potrzebę działań integracyjnych oraz zachęcając tych muzyków do częstszej prezentacji swojego kunsztu, WDK w Rzeszowie podjął się przed prawie 25 laty organizacji corocznych Spotkań Cymbalistów. Pierwsze odbyły się w 1981 roku. Głównym celem organizatorów była prezentacja i dokumentacja aktualnego stanu tradycji gry na cymbałach. Wystąpiło w nich 23 uczestników, w większości nestorów rzeszowskiej muzyki ludowej. Laureatami pierwszego spotkania zostali: Władysław Chochołek z Czeluśnicy, Leon Cygan z Kąkolówki, Józef Młynek z Białobrzegów, Józef Muras z Bachórza, Józef Sowa z Piątkowej oraz Stefan Szpunar z Albigowej. Dziś już niestety wszyscy nie żyją. Pozostały po nich tylko nagrania.
W pierwszych kilku spotkaniach wśród uczestników przeważali seniorzy. W 1987 roku organizatorzy wprowadzili do regulaminu kategorię "Mistrz - Uczeń", promującą cymbalistów kształcących młodzież. Swoich uczniów zaczęli prezentować doświadczeni muzycy ludowi: Władysław Chochołek, Stefan Szpunar, Edward Markocki, Władysław Wojtyna, Antoni Kleczyński, Jan Mazur. Dzięki ich pracy wyrosło nowe pokolenie cymbalistów, którzy przejęli tradycje swoich mistrzów i obecnie są nagradzani w Rzeszowie, zdobywają również nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Należy tutaj wymienić: Witolda Gierlickiego z Gąsówki, Romana Makarę z Piątkowej, Stanisława Tadlę ze Szklar, Jana Krupę z Wary, Bartosza Balawejdra z Gaci oraz najmłodszą, dziewięcioletnią Kasię Mazur z Kostkowa. Ponieważ wielu doświadczonych cymbalistów wytwarza jeszcze te instrumenty, istotnym elementem Spotkań Cymbalistów jest wymiana doświadczeń na temat budowy i strojenia instrumentu. Swoje doświadczenia przekazywali uczniom m.in.: Władysław Wojtyna. Władysław Chochołek i Edward Markocki.
W sumie odbyło się już 23 edycje Spotkań Cymbalistów. Dowiodły one, że istnieje potrzeba konfrontacji miłośników gry na cymbałach, a rozpiętość wieku uczestników Spotkań (9-87 lat) świadczy o znaczeniu imprezy w popularyzacji i naturalnym przekazywania młodemu pokoleniu umiejętności gry na nich. W widoczny sposób wzrosła też liczba muzykujących na cymbałach, a instrument ten został wprowadzony ponownie do większości kapel ludowych. (Jan Zołoteńko)
----
Władysław Chochołek (1914-2003) - Czeluśnica
Sztukę gry na cymbałach przejął od dziadka i ojca. Grał w wielu kapelach powiatu jasielskiego, najdłużej jednak związany był z kapelą ,,Pogórzanie" z Jasła. Sam wykonywał cymbały. Umiejętność gry na tym instrumencie przekazywał licznym swoim uczniom. Wielokrotnie zdobywał nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą oraz na dorocznych Spotkaniach Cymbalistów w Rzeszowie. Został też uhonorowany prestiżowa nagrodą im. Oskara Kolberga.
Krystyna Milczarek-Piękoś (1946-2005) - Wojaszówka
Na cymbałach grała przez 10 lat. Ćwiczyła pod kierunkiem Władysława Chochołka z Czeluśnicy, który sam wykonał dla niej ten instrument. Uczestniczyła kilkakrotnie w rzeszowskich Spotkaniach Cymbalistów.
Witold Gierlicki (ur. 1977) - Gąsówka
Uchodzi za najbardziej utalentowanego ucznia Władysława Chochołka z Czeluśnicy. Od wielu lat związany z kapelą ,,Pogórzanie" z Jasła. Ostatnio grywa również w kapeli Ludowej ..Kamfinioki" z Jedlicza. Laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Gra na instrumencie wykonanym przez Władysława Chochołka.
Roman Makara (ur. 1965). - Piątkowa
Jego mistrzem był słynny cymbalista Józef Sowa ze znanej kapeli "Sowów" z Piątkowej. Obecnie gra w kapeli ludowej "Bachórzanie" z Bachórza. Występował na Festiwalu Kapel i Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie ze swoim uczniem Andrzejem Baranem zdobył nagrodę w konkursie "Duży - Mały". Gra na cymbałach wykonanych przez Piotra Sowę z Piątkowej.
Edward Markocki (ur. 1930) - Podlesie
Grę na cymbałach rozpoczął w wieku 7 lat. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec, Jan Markocki. Grywał z wieloma kapelami ludowymi m.in. z Podlesia, Grodziska Din.. Wólki, Giedlarowej, Leżajska i Żołyni. Jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Gra na cymbałach wykonanych przez Władysława Wojtynę.
Stanisław Tadla (ur. 1960) - Szklary
Pochodzi z muzykującej rodziny Tadlów. Jest samoukiem, gra "ze słuchu". Występuje w kapeli ludowej z Hyżnego. Jest wielokrotnym uczestnikiem rzeszowskich Spotkań Cymbalistów oraz laureatem Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
Władysław Wojtyna (ur. 1930) - Białobrzegi
W dzieciństwie muzykował pod kierunkiem ojca, grając na weselach i zabawach. Od lat związany jest ze słynną kapela z Bud Łańcuckich. Zdobywał nagrody jako solista w Ogólnopolskich Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Sam wykonuje cymbały.
Andrzej Krasnopolski (ur. 1954), Kamil Krasnopolski (ur. 1988) - Dynów
Ojciec i syn, muzykują od kilku lat na cymbałach wykonanych przez Eugeniusza Żebraka z Wesołej. Współpracują z kapelą "Dynowianie" z Dynowa. Dwukrotnie zostali nagrodzeni w konkursie "Duży - Mały" w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

|
Witold Gierlicki
- Polka
- Oberek
Roman Makara
- Sztajerek
- Polka
Edward Markocki
- Polka galopka
- Oberek
- Tramla
- Polka
Stanisław Tadla
- Sztajer
- Oberek
- Polka
Władysław Wojtyna
- Polka
- Tramelka
Andrzej Krasnopolski, Kamil Krasnopolski
- Oberek
- Polka
Władysław Chochołek, Krystyna Milczarek-Piękoś
- Walczyk
- Wolny
- Walczyk
- Polka
| skład: Cymbaliści Podkarpacia:
Władysław Chochołek (1914-2003) - Czeluśnica
Krystyna Milczarek-Piękoś (1946-2005) - Wojaszówka
Witold Gierlicki (ur. 1977) - Gąsówka
Roman Makara (ur. 1965) - Piątkowa
Edward Markocki (ur. 1930) - Podlesie
Stanisław Tadla (ur. 1960) - Szklary
Władysław Wojtyna (ur. 1930) - Białobrzegi
Andrzej Krasnopolski (ur. 1954) - Dynów
Kamil Krasnopolski (ur. 1988) - Dynów |
|
|
|