|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2012 | |
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły IRCHA MIKOŁAJ TRZASKA CLARINET QUARTET ZIKARON - LEFANAY Wydawca: Kilogram Records
Płyta "Zikaron - Lefanai" (hebr. „Pamięć przede mną”), została nagrana w ramach projektu o tej nazwie, zorganizowanego przez Muzeum Żydów Polskich. Album został nagrany na żywo podczas Festiwalu Nowej Muzyki Żydowskiej w Warszawie w 2011 roku. Większość utworów została skomponowana przez muzyków Irchy, jedynie 3 są oparte na tradycyjnych melodiach.
Ircha to kwartet powołany do istnienia przez Mikołaja Trzaskę. Cel powstania formacji od początku został jasno określony – eksploracja spuścizny muzyki żydowskiej, z pomocą nowoczesnego języka jazzowej improwizacji. Trzaska powiedział w jednym z wywiadów, że twórczość Irchy ma być podjęciem nici żydowskiej tradycji zerwanej przez wojnę.
Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet to instrumentalny zespół, składający się z czterech osobowości, znakomitych muzyków oraz improwizatorów, władających różnymi rodzajami klarnetów, poczynając od klasycznego klarnetu Bb, przez rzadziej spotykany klarnet basowy, na altowym kończąc. Projekt powołał do życia Mikołaj Trzaska, trójmiejski, saksofonista i klarnecista, jedna z centralnych postaci yassowej sceny - współzałożyciel formacji Miłość i Łoskot. Dziś liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Bassisters Orchestra czy Shofar - wykonującego muzykę żydowską. W zespole Ircha towarzyszą mu: Wacław Zimpel, jeden z największych objawień polskiej sceny jazzowej ostatnich lat, jego polsko-amerykańsko-ukraińska płyta "Four Walls" wg. opiniotwórczego Diapazon.pl uznana została za najważniejszą polską płytę jazzową 2008 roku. Zimpel jest współtwórcą formacji Emergency, The Light. Paweł Szamburski - lider znakomitej grupy Meritum i autor cyklu imprez "Djazzpora". Michał Górczyński, który współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Dwaj ostatni współtworzą kwartet Cukunft.
Główną ideą grupy jest przedstawienie współczesnego spojrzenia na muzykę żydowską w Polsce, która to od kilku lat jest twórczą inspiracją każdego z muzyków. Celem jest także odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i współczesnym jazzie. Repertuar to magiczne utwory, nieznanych kompozytorów, pochodzących z terenów dzisiejszej Ukrainy i Polski, uzupełnione o utwory własne oraz bogato rozbudowane improwizacje.
„Chciałbym podjąć zerwaną w czasie wojny nić muzyki żydowskiej. Usłyszeć jak brzmi ona współcześnie. Przez nasze granie pragniemy osiągnąć inną optykę widzenia pamięci, utrzymując zarazem jej dawny, magiczny sens – pamięć przede mną" – mówi o projekcie Trzaska. Repertuar to kompozycje członków kwartetu lecz przede wszystkim magiczne utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich tradycji, które dzięki swojej otwartości oraz wspólnej historii z narodem żydowskim, zachowały tę muzykę w żywym i nienaruszonym kształcie. Słuchając pieśni armeńskich, tureckich, egipskich, muzyki transylwańskich Cyganów, można usłyszeć żydowskie nuty. Wszystko to uzupełnione w bogato rozbudowane improwizacje wywodzące się z tradycji free-jazzu.

|
- Night Flight To The City (by all band)
- Red Shoes (gypsy traditional)
- Builder-Block Pampim (M. Górczyński)
- Upper Trias Caspian Fuge (M. Trzaska)
- Inner Uprising / Akhtamar (all band – armenian traditional)
- In Side Your Bely (M. Trzaska)
- Climbing And Sliding/Nigun Number 115 (W. Zimpel – hasidic traditional)
| skład: Mikołaj Trzaska – basklarnet, metalowy klarnet barytonowy
Michał Górczyński – klarnet barytonowy, basklarnet
Paweł Szamburski – klarnet barytonowy, basklarnet
Wacław Zimpel – klarnet altowy, klarnet barytonowy, basklarnet, taragot |
|
|
|