logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2014
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
nagrody
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
2016  
  2015
2014  
  2013
2012  
  2011
2010  
  2009
2008  
  2007
2006  
  2005
2004  
  2003
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  folkowa płyta roku 2013  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

JOSZKO BRODA
DEBORA

Wydawca: Polskie Radio

     Pomimo szumnych informacji o premierze w 2013 r. i umieszczenia w ofercie wielu sklepów internetowych płyta na dzień dzisiejszy (8 kwietnia 2014) jeszcze się nie ukazała fizycznie.

   Joszko Broda o albumie "Debora": "Nagrywając płytę zamierzałem podbić serce mojej żony, która lubi kiedy gram. Jestem góralem, więc tematy muzyczne to przede wszystkim utwory, na których się wychowałem, wykonywane w mojej wsi od wieków."

   Joszko Broda swój sukces artystyczny zawdzięcza nie tylko talentowi muzycznemu i ogromnemu wysiłkowi włożonemu w doskonalenie swoich zdolności, ale przede wszystkim swojemu pochodzeniu, kulturze, w której się wychował. Muzyka źródłowa, która powstała w kręgu kulturowym Karpat, stanowi naturalne i wciąż bijące źródło inspiracji Joszka Brody.

   Do projektu "Debora", który jest kontynuacją płyty "Posłóchejcie Kamaradzi", zostali przez Joszka zaproszeni goście: Dima Gorelik - muzyk wychowany w kręgu kultury żydowskiej i ukraińskiej oraz znakomici polscy jazzmani - Marcin Pospieszalski, Michał Barański oraz wszechstronny Wojciech Waglewski jak również perkusista z Chicago Frank Parker. W projekcie wzięli również udział Michał Lorenc, Adam Bałdach i Grażyna Auguścik - muzycy światowej sławy. Projekt łączy tradycję z nowoczesnością, ponieważ do archaicznych instrumentów pasterskich, węgierskiej altówki czy kobzy i góralskiego śpiewu dołączy jazzowe brzmienie basu, gitar i perkusji. Wykonane zostały przede wszystkim pieśni z Istebnej (Beskid Śląski), ale również pojawiły się utwory inspirowane muzyką innych rejonów Karpat.

 1. Debora
 2. Powiydz mi ma miła
 3. Szumi dolina
 4. Swoboda
 5. Dobru noc
 6. Od Morawy desz idzie
 7. Zaganianie
 8. Hej
 9. Ciymno nocka
 10. Doliny
 11. Mahala
 12. OkoloMorawi
 13. Husar
skład:
Joszko Broda - drumla, fujara sałaśnikowa, trąba sałaska, fujarki, fujarka postna, okaryna, liść, szofar, róg, ośmiostrunowa kobza, altówka węgierska
Wojciech Waglewski - gitara elektryczna
Dima Gorelik - gitara akustyczna
Marcin Pospieszalski - bas, klawisze, skrzypce
Michał Barański - bas
Frank Parker - perkusja

goście specjalni:
Grażyna Auguścik
Adam Bałdych
Jan Trebunia-Tutka
Szabolc Róka - kobza
Michał Lorenc