główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 a przed wirtu@lnymi gęślami... 
  folkowe płyty wydane w roku 2002  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

JULIA DOSZNA
CZOHO PŁACZESZ

Wydawca: Julia Doszna

  Julia Doszna pochodzi z łemkowskiej Bielanki. Śpiewanie od najmłodszych lat stanowi jej chleb powszedni, jest jej modlitwą i rozmową z ludźmi. Z pewnością wiąże się to z wyrastaniem w tradycji kulturze swych przodków, co jest fundamentem poczucia własnej tożsamości narodowej. Przez wiele lat Doszna śpiewała w „Łemkowynie” z Bielanki, odeszła, gdyż śpiewanie a capella stwarza jej więcej możliwości interpretacji pieśni czy zachowania ich charakterystycznej rytmiki. W śpiewie stara się zachować wszystkie charakterystyczne dla łemkowskiej melodyki cechy: czardaszowe rytmy, przeciągania, zawodzenia.
"Czoho płaczesz", to już trzecie wydawnictwo tej łemkowskiej pieśniarki, tym razem z akompaniamentem gitary. Zawiera przede wszystkim ludowe łemkowskie pieśni liryczne, ale są też utwory poetów - Jarosława Mereny, a także Bohdana Ihora Antonycza, z muzyką Stepana Kozaka.

Julia Doszna pochodzi z ziemi gorlickiej, od wieków krainy Łemków i Pogórzan. Łemkowie do dziś kultywują swą kulturę, wciąż żywy jest ich język. Jak pięknie brzmi, można się przekonać, słuchając tradycyjnych pieśni w wykonaniu bohaterki tej płyty. Towarzyszy jej tylko akustyczna gitara Krzysztofa Pietruchy, skromny akompaniament podkreśla urodę dźwięcznego, rzewnego, ale zarazem emanującego pogodą ducha głosu. Kultura łemkowska jest nierozerwalnie związana z duchową tradycją Cerkwi greckokatolickiej i nie sposób pominąć jej wpływu także na muzykę Julii Doszny. Śpiew jest dla niej formą modlitwy, nawet gdy wykonuje pieśni świeckie.

"...Urodziłam się, gdy śnieg leżał jeszcze na stokach, lecz pączki miały rozwinąć się lada dzień. Mowa, którą w sobie noszę jest mową mojej ziemi, jej wiary, tęsknoty, radości. Kiedy jest mi smutno, idę posłuchać, co mówią drzewa. One mnie nigdy nie zawiodły. Gdy czuję, że żyję - śpiewam. Bo śpiew jest we wszystkim co żyje: w kwiatach i ptakach, w cieple słońca i chłodzie kropel deszczu, w potoku stromo spadającym i nawet w ciszy przydrożnego kamienia ukryte jest tajemne jego brzmienie. Śpiew jest modlitwą stworzenia do Stwórcy. Moją modlitwą." (Julia Doszna)

 1. Czoho płaczesz
 2. Hore, dołom chodżu
 3. Oj, u sadu róża
 4. Hora, hora i dołyna
 5. Oj, wyjdu ja na horu
 6. Oj, czyj to kin' stoit'
 7. Fesia
 8. Sidyt ptaszok na czereszni
 9. Bud zdrawa zemlyce
 10. Czyji to konyky
 11. Ta pidu ja pidu
 12. Oj, poleczko, pole
 13. Wysoka bereza
 14. Pusty mene myłyj
 15. Oj, z za hory kam'ianoji
 16. Mołytwa
skład:
Julia Doszna - śpiew
Krzysztof Pietrucha - gitara klasyczna