logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

NAPHTA
DOM STRAWIŁO (EP)

Wydawca: Tańce

  Naphta to alias Pawła Klimczaka, jednej z bardziej aktywnych postaci na polskiej scenie muzyki klubowej i elektronicznej - producenta, instrumentalisty, DJ-a, dziennikarza i radiowca. Nagrywa muzykę taneczną, jazz i elektronikę inspirowaną japońską popkulturą w duecie Gaijin Blues.
Od 2020 związany z wytwórnią Tańce, w której prezentuje swoje eksperymenty łączące folk z muzyką elektroniczną. W czerwcu 2021 wydał EP-kę 'Dom Strawiło'.
To muzyka elektroniczna oparta na samplach z muzyki ludowej, wykorzystująca dźwięki instrumentów oraz wokalizy do szukania odpowiedzi na pytania o kondycję społeczeństwa, kryzys ekologiczny, a także poszukiwania tożsamościowe oraz o kondycję muzyki jako nośnika historii, w tym przypadku muzyki elektronicznej, która jest silnie skomodyfikowana. Materiał jest próbą tworzenia polskiej muzyki elektronicznej wywodzącej się z tradycji, ale będącej nowym, odrębnym bytem.
Wrocławski producent szuka uniwersalnych dźwięków, które są w stanie wyrazić smutek i bezsilność w obliczu nadchodzącej katastrofy klimatycznej, jaką sami na siebie ściągamy. Dom strawiło. Zostało nam tańczyć w stuporze do melancholijnej nuty.

"Szukając odpowiednich emocji w barwach instrumentów i śpiewów ludowych, Naphta nagrał najbardziej surową brzmieniowo EP-kę w dotychczasowym katalogu wytwórni. W „Czorta pląsach” współcześnie taneczna rytmika kotłuje się ze strzępami wokaliz i pełnymi dramaturgii skrzypcami. „Dom strawiło” skoczny charakter buduje z feerii drobnych perkusyjnych dźwięków. Próżno jednak szukać w nim beztroski, o czym przypomina uporczywie sampel wokalny, od którego pochodzi tytuł utworu oraz okaryna przetworzona w ulotną, choć niepokojącą chmurę dźwięku. „Rejwach na kurhanach” wrzuca pętlę damskiego chóru w breakbeatowy wir, a „Pokrzyk” przyspiesza do 140 bpm. Tak mogłaby brzmieć muzyka klubowa Polonii z Newark.

Tańce to wytwórnia polskiej muzyki tanecznej i elektronicznej. Silnie zainspirowani kulturą klubową zbudowaną przez czarnych artystów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki czy Brazylii, poszukujemy nowych środków wyrazu wywodzących się z polskiego instrumentarium folkowego, zapomnianych rytuałów oraz odnoszących się do naszych codziennych doświadczeń w narastająco opresyjnej rzeczywistości. Tańce prowadzi Łukasz Warna-Wiesławski.

  1. Czorta pląsy
  2. Dom strawiło
  3. Rejwach na kurhanach
  4. Pokrzyk
skład:
Paweł Klimczak - elektronika