logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

KUST
KUST

Wydawca: Bôłt Records / Unzipped Fly Records

  Czerpiąc z tradycji śpiewu towarzyszącego rytuałom, wiążemy je z tradycją muzyki współczesnej, zorientowanej na doznanie transgresji. "Kust" to tradycyjna nazwa rytuału, a Kust jako zespół, to projekt służący przeżywaniu go poprzez tworzenie i odtwarzanie muzyki.

Kust to nazwa jednego z obrzędów wiosennych z Polesia Ukraińskiego i Białoruskiego. Samo słowo oznacza po prostu krzak, za który przebiera się małą dziewczynkę w Zielone Święta (Trijca). Nasza muzyka skupia się właśnie na obrzędach i rytuałach - tych, których nikt już nie praktykuje, tych, które powoli odchodzą w zapomnienie, w końcu tych, które praktykowane są jeszcze współcześnie. Nie da się ukryć, że pieśni obrzędowe bez kontekstu po prostu wychodzą z użytku. Zmiany są nieuniknione: kultura jest żywa, a jej oś stanowi praktyka - co też czynimy. Dla nas koncerty są niezwykłymi rytuałami, do których zapraszamy także słuchaczy.

Korzenie muzyczne mamy złożone i różnorodne. Być może słyszałeś nas w składach tradycyjnych, industrialowych, folkowych, psychodeliczno-rockowych, hardcore'owych, a nawet techno. Tym razem uciekamy od konceptualnego czy gatunkowego podejścia twórczego. Wychodząc od improwizacji osadzonej w pieśniach, staramy się pracować strumieniowo, prowadząc śpiew wzdłuż muzycznych krajobrazów, miast przesłaniać go dźwiękiem czy rekontekstualizować. Warstwa instrumentalna odwołuje się do estetyk drone i ambientu. Muzycy pracują głównie z dynamiką, sięgając nieraz po agresywne brzmienia charakterystyczną dla muzyki rytualnej. Pieśni tradycyjne zbieramy głównie sami, podczas badań terenowych, na Dolnym Śląsku, w Łęczyckiem, lecz także na Polesiu Ukraińskim czy Białoruskim. Robimy również kwerendy archiwów. Nagrywamy nie tylko pieśni, lecz także środowisko akustyczne obrzędów, a nawet poszczególnych miejsc.

  1. Kupala
  2. Ruta
  3. Lelijo
  4. Usnyj
  5. Egzorta
  6. Kozara
  7. Zima
  8. Przedwiośnie (Mizh)
  9. Vesna
  10. Kust
skład:
Joanna Skowrońska - vocals, percussion
Joanna Gancarczyk - vocals, percussion
Marta Derejczyk - vocals, cello, percussion
Mikołaj Zieliński - bass guitar, EHX Superego+, guitar (4)
Rafał Kołacki - electronics, animal horn, percussion, sampling pad, fx
Tadeusz Skowroński - guitar, feed

gościnnie:
Piotr Wilmanowicz - cello (8)