logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

WICHER
CZARY I CZARTY

Wydawca: Godz Ov War Productions

  "Wicher, to projekt na wskroś przeniknięty klimatem średniowiecza. Twórcy odprawiają niemal na oczach słuchacza jakieś gusła, wciągają go w to i nie pozwalają odejść (...)
Twórcy „Czarów i Czartów” przenoszą nas w inny świat przy dźwiękach instrumentów tradycyjnych, ale dbają też, by warstwa liryczna mogła nas „wytransferować” kilka wieków do tyłu. Pojawia się więc Tuwim ze swoim dziełem, które było inspiracją trójki tworzącej WICHER, ale też są z nami legendy świętokrzyskie (...)"
(Riffineria Rocka)

"Koncepcja liryczna albumu oparta jest na fragmentach książki J. Tuwima „Czary i Czarty Polskie” oraz na niektórych świętokrzyskich legendach, natomiast sama muzyka grana jest wyłącznie na tradycyjnych instrumentach ludowych (flet, saz, buzuki, harfa szczękowa, mandolina i cała grupa bliżej mi nieznanych instrumentów smyczkowych). Obcujemy zatem z czystymi, etnicznymi dźwiękami zakorzenionymi głęboko w przeszłości, ale wbrew pozorom nie wszystko jest tu tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Poszczególne utwory są ciekawie skonstruowane i zaaranżowane, a przede wszystkim posiadają one pewną magię, pulsuje w nich energia dawnych dni, która przelewa się na tym wydawnictwie niczym fale ognia w próżni. Te dźwięki potrafią hipnotyzować i wciągać, a transowe, plemienne, niemal rytualne bębny, tajemnicze szepty i zaklęcia, czy dzikie, nawiedzone, rozgorączkowane, złowrogie wokale serwowane tu przez opętaną niewiastę, potrafią solidnie przeorać czaszkę słuchacza (...) 
To podróż w ukrytą i mroczną część naszej duchowości, w dawno minione wierzenia i zapomniane pradawne obrzędy trzymane z dala od ludzkiego oka. „Czary i Czarty” to dziki taniec z diabłami i demonami wokół wielkiego ogniska, gdzieś w pradawnym, gęstym, mrocznym lesie, gdzie czas i przestrzeń tracą znaczenie."
(Hatzamoth, Apocalyptic Rites)

  1. Gusła
  2. Nieś Biesie nieś!
  3. Czary i Czarty
  4. Gdy noc nadeszła...
  5. Do lasu weszła
  6. ...
  7. Nim nastanie świt
skład:
M. – wokale, flet
D. – saz, bouzuki, harfa szczękowa, wokale
P. – mandolina, instrumenty smyczkowe, perkusja, instrumenty perkusyjne, sample, wokale