logo Wirtualne Gesle logo Wirtualne Gęśle 2022
główna
o gęślach
W Y N I K I
zasady głosowania
 
wspierają nas
kontakt
newsletter
historia
nagroda za rok:
  2022  
  2021  
  2020  
  2019  
  2018  
  2017  
  2016  
  2015  
  2014  
  2013  
  2012  
  2011  
  2010  
  2009  
  2008  
  2007  
  2006  
  2005  
  2004  
  2003  
pre-historia
  2002  
  2001  
Burza Braw
Współpraca
banerRCKL
banerNT
baner TOP100
rankingi
 WIRTU@LNE GĘŚLE 
  plebiscyt na folkową płytę roku 2021  
Jesteś: główna / wyniki / szczegóły

BESTER QUARTET
PIAZZOLLA ANGELS

Wydawca: For Tune

  Przepiękne tanga Astora Piazzolli w niezwykłej aranżacji Jarosława Bestera, w wykonaniu wybitnych instrumentalistów Bester Quartet.

Astor Piazzolla (1921–1992) zrewolucjonizował klasyczne tango (budząc krytykę i niechęć konserwatywnych Argentyńczyków), dał światu muzycznemu absolutnie unikatowy, awangardowy styl – jak sam mówił „tango przyszłości”, które stało się ogromną artystyczną inspiracją, graną, słuchaną i podziwianą w najbardziej odległych zakątkach świata. Jego oryginalne tango nuevo jest połączeniem wieloletniej tradycji argentyńskiego tanga – dla Piazzolli muzyki korzeni – z elementami muzyki klasycznej i jazzu. Piazzolla jak nikt uchwycił anielskość i demoniczność tanga, oddał pełnię jego zmysłowości i namiętności, melancholii i dramatyzmu, tkliwości i dzikości… Na płycie znalazło się osiem kompozycji Piazzolli, w tym przepiękny cykl Anioła, który dał tytuł płycie – Milonga del Angel, La Muerte del Angel i Resurreccion del Angel. Są także kompozycje: Zita, Fracanapa, Las Ciudades, Oblivion oraz Invierno Porteño (Zima w Buenos Aires, część cyklu Cztery pory roku nawiązującego do dzieła Vivaldiego) – którego inspiracją było ukochane Buenos Aires, miasto, które Piazzolla obok Alberto Ginastery i słynnej Nadii Boulanger, określał mianem swojego „trzeciego wielkiego nauczyciela”. Na koniec… Por una cabeza, kompozycja klasyka tanga argentyńskiego Carlosa Gardela, którego Piazzolla poznał i zachwycił swoją grą jako zaledwie 13-letni muzyk, a który był dla niego przez całe życie wielką inspiracją.

"Astor Piazzolla i jego tanga nie przestają inspirować. Tym razem na swój warsztat wziął je Bester Quartet, przy okazji nagrywając swoją jedenastą płytę zatytułowaną „Piazzolla Angels”. Repertuar mistrza bandoneonu cieszy się nieustanną popularnością i jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla całych pokoleń artystów. Nie jest więc łatwo przedstawić jego muzykę w zupełnie nowym świetle i jednocześnie nie odbiegać od pierwowzoru. Akordeonista i aranżer wszystkich kompozycji Jarosław Bester trzyma się z dala od przesadnego eksperymentowania i stawia na kolorystykę muzycznej wypowiedzi, wykonawczą wirtuozerię i ogólny klimat całości (...)
Moda na tango i muzykę Piazzolli wydaje się nie przemijać, a jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w umiejętnych reinterpretacjach. Bester Quartet wpisuje się w ten trend, co czyni to nagranie uniwersalnym. „Piazzolla Angels” to nie tylko argentyńskie tango, to muzyka świata."
(Marcin Puławski)

  1. Zita
  2. Oblivion
  3. La Muerte del Ángel
  4. Milonga del Ángel
  5. Fracanapa
  6. Resurrección de Ángel
  7. Las Ciudades
  8. Invierno Porteño
  9. Por Una Cabeza
skład:
Jarosław Bester - akordeon, aranżacja
Dawid Lubowicz - skrzypce, mandolina
Maciej Adamczak - kontrabas
Ryszard Pałka - perkusja, instrumenty perkusyjne