|
WIRTU@LNE GĘŚLE | |
|
| plebiscyt na folkową płytę roku 2024 | |
MARCIN WYROSTEK TRADYCYJA Wydawca: CUFAL Muzyczna Ofensywa
Album "Tradycyja" to muzyczna podróż po kulturze i tradycji Śląska. Marcin Wyrostek z zespołem Corazon i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, prezentuje nowatorskie podejście do pieśni śląskich.
Śląskie motywy i tradycyjne melodie w zupełnie nowej odsłonie!
"Tradycyja", to opowieść o Śląsku, jego kulturze, przyjętych zwyczajach, a przede wszystkim o ludziach. TRADY’cja wspólnego śpiewania jest bardzo ważnym elementem śląskiej kultury, natomiast CYJA (tłum. akordeon), na której gram, jest niewątpliwie najtrafniejszym i najbardziej charakterystycznym instrumentem naszego regionu. Od ponad 20 lat mieszkam na Śląsku, gdzie stale obcuję i zachwycam się jego kolorytem. Już jako student Akademii Muzycznej w Katowicach miałem pierwszą styczność ze śląskimi pieśniami ludowymi. Nieprzypadkowo podczas jednej z tras koncertowych zapisałem w notatniku tytuł projektu „TRADYCYJA”, a po kilku latach stworzyłem skrypt pt. „Podstawy improwizacji na akordeon”, który oparłem na historycznych melodiach z naszej małej ojczyzny. Właśnie wtedy rozpoczęły się intensywne prace nad kompozycją projektu, opartym na tradycyjnych melodiach i motywach śląskich. TRADYCYJA, to dla mnie największy i najważniejszy koncept muzyczny w mojej dotychczasowej drodze zawodowej. TRADYCJA łączy pokolenia, inspiruje do wspólnego śpiewania i do refleksji nad regionalną spuścizną Śląska. TRADYCJA to ponadczasowa relacja pieśni śląskich z nowatorskim podejściem do muzyki. Na płycie Marcinowi Wyrostkowi towarzyszą znakomici wokaliści ściśle związani ze Śląskiem: Cezik, Urszula Dudziak, Frele, Marcin Jajkiewicz, Piotr Kupicha, Wioleta Malchar-Orynicz, Miuosh, Kasia Moś, Renata Przemyk, Sebastian Riedel.; muzycy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej oraz Zespół Corazon.
"(...) Eklektyczny charakter całej płyty jest imponujący. A składają się na nią górnicze pieśni ludowe, klasyczne hymny, ale też nowoczesne interpretacje osnute aranżacjami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Pawła Tomaszewskiego. W tle pobrzmiewają również folkowe, jazzowe, a nawet hip-hopowe motywy, które ubarwiają wszystkie utwory w nieprzeciętny sposób. Każda propozycja zawiera w sobie śląskie inklinacje, bo to właśnie opowieść o Śląsku, z którym Marcin Wyrostek od lat jest związany („TRADY’cyja wspólnego śpiewania jest bardzo ważnym elementem śląskiej kultury, natomiast CYJA (tłum. akordeon)”). W tytuł jest więc całkiem świadomie wpisana nazwa instrumentu autora całego konceptu (...)
(...) Na albumie „Tradycyja” udało się stworzyć coś niepowtarzalnego, a przez to niezwykle ważnego. Przedsięwzięcie z impetem czerpiące z tradycji, a jednocześnie współcześnie zróżnicowane wieloma stylistykami, wymagało od twórców odpowiedniego przygotowania oraz czujności w doborze środków stylistycznych. Można było przedobrzyć, a jednak powstał koncept bardzo dobrze dopracowany i muzycznie poukładany w swej różnokierunkowości (...)" (Łukasz Dębowski, polskapłyta-polskamuzyka.pl)

|
- Suita śląska, cz. I - Gospodynie
- Dziyweczko ze Śląska feat. Wiola Malchar-Orynicz
- Filutka feat. Piotr Kupicha
- Suita śląska, cz. II - W katowickim parku
- Ej, nie ma to, nie ma feat. Sebastian Riedel
- Ty pójdziesz górą feat. Marcin Jajkiewicz / Kasia Moś
- Dnia jednego o północy
- Katowskie więzienie feat. Renata Przemyk
- Sztyry mile za Oławą feat. Cezik
- Marzanka rosła feat. Frele
- Suita śląska, cz. III - Hasiorki
- Starzyk feat. Marcin Jajkiewicz
- Za Raciborzem siedem mil feat. Kasia Moś
- Górniczy stan feat. Urszula Dudziak / Miuosh
| skład: Marcin Wyrostek – akordeon
Zespół Corazon:
Stanisław Słowiński – skrzypce
Daniel Popiałkiewicz – gitara
Bogusław Kaczmar – fortepian
Piotr Zaufal – gitara basowa
Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Paweł Tomaszewski – dyrygent
gościnnie:
Cezik
Urszula Dudziak
Frele
Marcin Jajkiewicz
Piotr Kupicha
Wioleta Malchar-Orynicz
Miuosh
Kasia Moś
Renata Przemyk
Sebastian Riedel |
|
|
|